E36D500HPN683MD79M
Chemi-Con
Product No:
E36D500HPN683MD79M
Description:
CAP ALUM 68000UF 20% 50V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 68000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 12.06 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 16.884 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm @ 120Hz