E36D500LPN563TDA5N
Chemi-Con
Product No:
E36D500LPN563TDA5N
Description:
CAP ALUM 56000UF 50V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 56000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C