E36D501CPN682MFE3U
Chemi-Con
Product No:
E36D501CPN682MFE3U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.500" Dia (88.90mm)
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.69 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 76mOhm @ 120Hz