E36D501HPN392MEE3U
Chemi-Con
Product No:
E36D501HPN392MEE3U
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.83 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 12.362 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 99mOhm @ 120Hz