E36D501LPN561TC79U
Chemi-Con
Product No:
E36D501LPN561TC79U
Description:
CAP ALUM 560UF 500V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C