E36D551HPC152MDE3M
Chemi-Con
Product No:
E36D551HPC152MDE3M
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 550V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 550 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.46 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.644 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 176mOhm @ 120Hz