E36D551HPN102MDA5M
Chemi-Con
Product No:
E36D551HPN102MDA5M
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 550V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 550 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.89 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.446 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 265mOhm @ 120Hz