E36D600LPN472TA54U
Chemi-Con
Product No:
E36D600LPN472TA54U
Description:
CAP ALUM 4700UF 60V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 60 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 2.402" (61.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C