E36D600LPN632UA79U
Chemi-Con
Product No:
E36D600LPN632UA79U
Description:
CAP ALUM 6300UF 60V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 6.3 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 60 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.110" (79.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C