E36D630HLN104ME92U
Chemi-Con
Product No:
E36D630HLN104ME92U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 14.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 19.88 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.1mOhm @ 120Hz