E36D630HPN154MED0N
Chemi-Con
Product No:
E36D630HPN154MED0N
Description:
CAP ALUM 150000UF 20% 63V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 150000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 19.88 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 27.832 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.2mOhm @ 120Hz