E36D630HPN333TEB5U
Chemi-Con
Product No:
E36D630HPN333TEB5U
Description:
CAP ALUM 33000UF 63V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 33000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.528" (115.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C