E36D750HPN203WED0U
Chemi-Con
Product No:
E36D750HPN203WED0U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 20000UF 75V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +100%
Capacitance 20 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 75 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.118" (130.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C