E36D750HPN373TDB7U
Chemi-Con
Product No:
E36D750HPN373TDB7U
Description:
CAP ALUM 37000UF 75V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 37 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 75 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.606" (117.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C