E36D750LPN342UA54U
Chemi-Con
Product No:
E36D750LPN342UA54U
Description:
CAP ALUM 3400UF 75V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 3.4 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 75 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.126" (54.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C