E36D800CPN104MEE3N
Chemi-Con
Product No:
E36D800CPN104MEE3N
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 21.42 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 29.988 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.5mOhm @ 120Hz