E36D800CPN124MEM9M
Chemi-Con
Product No:
E36D800CPN124MEM9M
Description:
CAP ALUM 120000UF 20% 80V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C