E36D800HLN683MEB7U
Chemi-Con
Product No:
E36D800HLN683MEB7U
Description:
CAP ALUM 68000UF 20% 80V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 68000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.625" (117.48mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 18.28 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 25.592 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.7mOhm @ 120Hz