E36D800HPN103MA92M
Chemi-Con
Product No:
E36D800HPN103MA92M
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 3.625" (92.08mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 9.24 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 18.2mOhm @ 120Hz