E36F401CDN562MEB75
Chemi-Con
Product No:
E36F401CDN562MEB75
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U36F
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5.6 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.606" (117.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 17.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 24 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm @ 120Hz