E36F401CGN222MDA5U
Chemi-Con
Product No:
E36F401CGN222MDA5U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U36F
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.134" (105.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 14.8 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 39mOhm @ 120Hz