E36F401CGN342MFA5Q
Chemi-Con
Product No:
E36F401CGN342MFA5Q
Description:
CAP ALUM 3400UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.4 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 4.134" (105.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C