E36F401CGN472QEE3U
Chemi-Con
Product No:
E36F401CGN472QEE3U
Description:
CAP ALUM 4700UF 400V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +30%
Capacitance 4.7 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.630" (143.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C