E36F451CSN222MD92U
Chemi-Con
Product No:
E36F451CSN222MD92U
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 3.622" (92.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C