E36F451CSS103MFH0U
Chemi-Con
Product No:
E36F451CSS103MFH0U
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 6.732" (171.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C