E36L451HLN102MCA5U
Chemi-Con
Product No:
E36L451HLN102MCA5U
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 4.134" (105.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C