E37F351CPN822MFA5U
Chemi-Con
Product No:
E37F351CPN822MFA5U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U37F
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 8200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 4.173" (106.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 21.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 30.738 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm @ 120Hz