E37F351HPN392MCD0M
Chemi-Con
Product No:
E37F351HPN392MCD0M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U37F
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 5.157" (131.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 12.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 17.202 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 23mOhm @ 120Hz