E37F451CPN392ME92M
Chemi-Con
Product No:
E37F451CPN392ME92M
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 3.661" (93.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 13.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 18.612 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm @ 120Hz