E37F451CPN682MEE3M
Chemi-Con
Product No:
E37F451CPN682MEE3M
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.669" (144.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 20.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 28.482 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm @ 120Hz