E37L401CPN392MDB7M
Chemi-Con
Product No:
E37L401CPN392MDB7M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U37L
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.646" (118.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 12.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 32.853 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 26mOhm @ 120Hz