E37L421CPN472MDE3M
Chemi-Con
Product No:
E37L421CPN472MDE3M
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 420V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 5.669" (144.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 14.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 21.009 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 21mOhm @ 120Hz