E37L421CPN562MEB7U
Chemi-Con
Product No:
E37L421CPN562MEB7U
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 420V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U37L
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.646" (118.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 16.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 32.853 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm @ 120Hz