E37L501CPN222MDB7U
Chemi-Con
Product No:
E37L501CPN222MDB7U
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 500V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.646" (118.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 13.395 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm @ 120Hz