E37L501CPN332MEA5M
Chemi-Con
Product No:
E37L501CPN332MEA5M
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.173" (106.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 12.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 17.061 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 31mOhm @ 120Hz