E37L501CPN392MF92U
Chemi-Con
Product No:
E37L501CPN392MF92U
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 3.661" (93.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 13.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 32.853 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm @ 120Hz