E37L501CPN472MEE3M
Chemi-Con
Product No:
E37L501CPN472MEE3M
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.669" (144.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 16.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 22.842 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm @ 120Hz