E37L501HPN152MCD0M
Chemi-Con
Product No:
E37L501HPN152MCD0M
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 5.157" (131.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 10.434 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 64mOhm @ 120Hz