E37X401CPN682MFA5U
Chemi-Con
Product No:
E37X401CPN682MFA5U
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 4.173" (106.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 17.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 24.252 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 19mOhm @ 120Hz