E37X421CPN332ME92U
Chemi-Con
Product No:
E37X421CPN332ME92U
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 420V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 3.661" (93.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 11.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 15.933 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 33mOhm @ 120Hz