E37X421CPN472MEB7U
Chemi-Con
Product No:
E37X421CPN472MEB7U
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 420V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.646" (118.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 14.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 20.445 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm @ 120Hz