E37X421CPN562MEE3U
Chemi-Con
Product No:
E37X421CPN562MEE3U
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 420V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.669" (144.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 17.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 24.816 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 19mOhm @ 120Hz