E37X451CPN103MFK0U
Chemi-Con
Product No:
E37X451CPN103MFK0U
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 7.520" (191.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 27.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 39.198 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 11mOhm @ 120Hz