E37X451CPN222MDA5U
Chemi-Con
Product No:
E37X451CPN222MDA5U
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.173" (106.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 12.972 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 44mOhm @ 120Hz