E37X501CPN272MEA5U
Chemi-Con
Product No:
E37X501CPN272MEA5U
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U37X
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.173" (106.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 10.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 42.441 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm @ 120Hz