E37X501CPN392MFA5M
Chemi-Con
Product No:
E37X501CPN392MFA5M
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 4.173" (106.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 13.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 19.458 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 29mOhm @ 120Hz