E37X501CPN562MEJ1U
Chemi-Con
Product No:
E37X501CPN562MEJ1U
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U37X
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 7.165" (182.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 18.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 42.441 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 120Hz