E37X501CPN562MFE3M
Chemi-Con
Product No:
E37X501CPN562MFE3M
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max) 5.669" (144.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 18.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 42.441 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 19mOhm @ 120Hz