E74D6R3LPN313MA48N
Chemi-Con
Product No:
E74D6R3LPN313MA48N
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 31000UF 20% 6.3V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U74D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 31000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 1.875" (47.63mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.99 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.1 A @ 40 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm @ 120Hz