E91F351VND182MBA0T
Chemi-Con
Product No:
E91F351VND182MBA0T
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 4.035" (102.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.723 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm @ 120Hz